Prije polaska na izlet zabrinuti pogled na barometar, da li da ipak ponesemo kišobran? Pomoću barometra mjerimo zračni pritisak atmosfere, čije jačanje (»lijepo«) ili padanje (»loše«) dozvoljava važne zaključke o razvoju vremena.
Obični kućanski barometri imaju dvije skale. Na jednoj su označeni milibari, na drugoj torri. Ta je stara jedinica nazvana po talijan skom fizičaru i matematičaru Torricclliju 160R — 1647) koji je 1643. godine izumio barometar. Ukoliko se pitate kako napraviti barometar pročitajte kako je to uradio Torricceli.
On je za to uzeo oko 1 m dugačku staklenu cijev, koja je na jednom kraju bila zatvorena, i napunio je živom. Zatim je tu cijev s otvorom prema dotje stavio u posudu koja je također bila napunjena živom. Stup žive u zatvorenoj cijevi pao je do visine od oko 76cm iznad živine površine u posudi. Time se dokazalo da pritisak zraka odgovara pritisku živinog stupca te visine. 1 torr je pritisak živinog stupa visinel mm;1 miiibar je tisućiti dio atmosferskog pritiska; 1000 milibara odgovara 760 torra. U kućanstvu se upotrebljavaju aneroidni barometri (aneroid — bez vode). Oni rade pomoću elastične membranske doze od metala Ona sadrži stanovitu količinu plina. Pritisak plina iznutra i pritisak zraka Izvana su u ravnoteži. Ako se vanjski pritisak poveća, doza so stlačuje sve dok se opet ne uspostavi ravnotc ža. I obratno, kod smanjenog se vanjskog pritiska doza liri. Ta se kretnja prenosi preko tlačnog zatika na polugu koja namata i odmata nit na osovinu kazaljke. Protupotez se odvija preko spiralne opruge.Crvene i crne strelice pokazuju kretnju pri povećanom, odnosno, smanjenom zračnom pritisku.