Koliko kalorija ima integralni kruh

Prvo i najosnovnije pitanje koje si postavlja svaki ljubitelj kruha je logično. Koliko kalorija kruh koji jedem ima? Svi su naravno čuli za onu staru da kruh deblja više od ičega, i kada pogledate neke tablice koje sadrže kalorije određenih sastojaka vidi se da to i nije toliko krivo tumačenje. Ako ipak jako volite kruh vjerojatno si ne želite priznati neke stvari i jesti ćete ga i dalje ma koliko vas on debljao. Možda postoji trik. Trik je takozvani integralni kruh. U zadnje vrijeme dosta se govori o magičnome integralnome kruhu koji nema kalorija. Ili ima ali jako malo. Što je istina? U ovome članku moći ćete se uvjeriti ima li integralni kruh kalorija i koliko. Prvo ćemo početi sa usporedbom sastojaka između pravljenja običnoga kruha i integralnog kruha pa čete možda već na prvu moći zaključiti neke stvari.

RAZLIKA IZMEĐU INTEGRALNOG KRUHA I OSTALIH

Prva razlika je u tome što se kruh koji kupujete u pekarni ili dućanu sastoji od prerađenog bijelog brašna, koje ima vrlo malu količina vlakana,a oni podiže brzinu apsorpcije ugljikohidrata, praktički bez vitamina i minerala, a u mnogim slučajevima uz dodatke puno aditiva. Integralni kruh je pak napravljen od sastojaka koji sadrže samo mljevene žitarice. Dakle u integralnome kruhu nema industrijski obrađenih sastojaka nego samo žitarice. Integralni kruh sadrži puno više minerala i vitamina od običnog bijelog kruha.

DEBLJA LI INTEGRALNI KRUH

Integralni kruh ipak deblja. Na koji način? Kao i sve drugo ako ga pojedete previše. Da budete odmah na čistome kruh kao kruh ne deblja jer su to ugljikohidrati, no da taj kruh ne deblja dnevno ne biste trebali pojesti više od jedne šnite jer one imaju oko 200 kalorija svaka. Sada probajte izračunati koliko ste šnita kruha ili peciva pojeli jučer i biti će vam jasno koliko ste kalorija unijeli u svoj organizam. Razlog zašto je integralni kruh puno bolji je taj što je pun vitamina i lakše će sjesti na vašu probavu. Drugim riječima neće se zadržavati u vašem sustavu onoliko koliko se zadržava bijeli kruh i ako vježbate ili se bavite nekim sportom integralni kruh vas sigurno neće debljati. Vrijednost kalorija integralnog kruha je manja nego kod običnog, no ne toliko koliko bi ste pomislili. Sada logično pitanje koje će si većina vas postaviti. Ako je obični kruh sa puno dodataka aditiva skuplji od integralnog koji se ne prerađuje dodatno i praktički bi trebao biti za duplo jeftiniji. Odgovora na žalost nema. Nema ga jer po svim zakonima fizike i ekonomije integralni kruh treba biti jeftiniji od običnog.

KAKO JOŠ VIŠE SMANJITI KALORIJE U INTEGRALNOM KRUHU

Postoji nekoliko načina, no svaki je vrlo težak. Jedan je da odete u lokalnu pekarnu gdje kupujete integralni kruh i objasnite im kako bi ste željeli manje kalorija. Tako vam oni mogu umjesto žlice šećera koja ide u jedan kruh staviti pola ili manje posoliti. Kako bilo morati ćete više platiti. Ekonomski jednostavnija varijanta je ta da ga jednostavno sami doma napravite. Nije lagano i vjerojatno će vam trebati nekoliko pokušaja, no kada uspijete vidjeti ćete da ima manje kalorija nego onaj koji kupujete svakodnevno.

Ovo bi dakle bila sva objašnjenja kako možete jesti kruh i ne debljati se. Odgovor je naravno integralni kruh koji će vam osim smanjenja kalorija, unijeti dodatnu dozu vitamina u sustav i ojačati vašu unutarnjost te vam dobro sjesti na probavu. No iako konzumirate integralni kruh morate se baviti nekim sportom kako se ti ugljikohidrati i vitamini ne bi koristili za nešto drugo osim za to da vas drže zdravima i energičnima. Za one koji ne vole kruh, jednostavno ne morate ga jesti nego ga možete zamijeniti raznim namirnicama koje će vam također dobro sjesti na želudac.

Slični članci