Bilo da ju nazivate karfiol, kaul ili cvjetača ova biljka iz porodice kupusnjača predstavlja elektranu vaše prehrane. Bilo da ju jedete svježu, skuhanu na pari, pečenu ili čak pohanu ova biljka vam pruža razne nutritivne dobiti. Lišće cvjetače štiti njen plod od sunčevih zraka, dok ona raste što je razlog zašto se cvjetača za razliku od ostalih članova porodice kupusnjača ne odlikuje zelenom bojom klorofila. Kada se jede cvjetača uobičajeno je da se jede samo glava odnosno bijeli dio, dok su stabljike i okolno gusto zeleno lišće odbacuje ili koristi u juhi od povrća. Osobe koje se pridržavaju raznih režima mršavljenje ili dijete s malim unosom ugljikohidrata koriste cvjetača kao razumnu zamjenu za krumpir zbog njihove sličnosti u teksturi. Mjerenjem prehrambene vrijednosti u cvjetače vidi se da samo jedna porcija ovog povrća vam može pružiti do 100 posto dnevnog unosa vitamina C, kao i mnogih drugih važnih hranjivih tvari.

© StimpsonJCat - flickr
Jedna šalica može sadržavati oko 100 grama cvjetače što ima samo 27 kalorija, no naravno razina ovih kalorija mijenja se ovisno o načinu pripreme cvjetače. Postoji puno faktora koji mogu povećati razinu kalorija kao što je prženje u ulju, dodavanje soli, masti, vrhnja, kuhanje cvjetače koje nije na pari ili pak smrzavanje. No bez obzira na način pripreme ovog jela ostaje činjenica da cvjetača ima iznimno malo razinu kalorije te je dobar izbor za sve osobe koji se žele hraniti zdravo, a možda pritom i smršaviti. Cvjetača ima vrlo nisku razinu zasićenih masti i kolesterola te je dobar izvor proteina, tiamina, riboflavina, niacina, magnezija i fosfora, prehrambenih vlakana, vitamina C, vitamina K, Vitamin B6, folne kiseline, pantotenske kiselina, kalija i mangana. U jednom serviranju cvjetače ( oko 100 grama) nalazi se samo 0,3 grama masti, od čega ništa nije zasićenih masti te 5,32 grama ugljikohidrata, šećera 2,04 grama i 2,1 gram vlakana.
Zbog velikog utjecaja koje cvjetača ima na vaš cjelokupni organizam redovitim konzumiranjem cvjetače možete smanjiti rizik od raznih bolesti. Anti – upalna svojstva cvjetače odnosno karfiola imaju veliku korist za kardiovaskularni sustav. Folna kiselina, zajedno s alicinom, vitaminom C i selenom pomažu u održavanju imunološkog sustava jak koji naše tijelo štiti od bolesti, te stvaraju značajnu prednost u smanjenju rizika od srčanih bolesti. Cvjetača pomaže povećati cirkulaciju krvi te je dobar izvor omega-3 masnih kiselina. Poput njene rodbine iz obitelji kupusnjača cvjetača također sadrži fitokemikalije koje su blagotvorne za naše tijelo. Na primjer sulforafan, anti-kancerogeni spoj koji se luči kada se cvjetača sjecka ili žvače poboljšava sposobnost jetre da neutralizira razne potencijalno toksične tvari koji mogu oštetiti staničnu membranu i dovesti do kancerogene deregulacije stanica. Cvjetača također obuhvaća i spojeve poput indol-3-karbinol koji djeluju kao anti-estrogen te pomažu u sprječavanju razvoja tumora dojke i prostate. Zbog visoke razine folne kiseline ovo povrće pomaže u rastu stanica i njihovoj replikaciji, a zahvaljujući visokom sadržaju vlakana pospješuju zdravlje debelog crijeva i smanjuju rizik od raka debelog crijeva.